ST. PAUL
AFRICAN METHODIST EPISCOPAL CHURCH
85 MARTIN LUTHER KING AVENUE ST. AUGUSTINE, FL 32084
Boards & Organizations

 

 

Steward Board

*Jacqueline Bryant, Pro-tem

Ronald Battles, Vice Pro-tem & Executive Committee Chair

Drina Cohen

Rayfield Cullar

Myron Evans                                           

Theodore Fleming, Sr., Benevolence & Outreach Committee Chair

Barbara Jackson

Barbara McClain, Treasurer

*Alma Melvin, Membership Education Committee Chair

Joyce Ramsey, Record Keeping Committee Chair

Judith Seraphin

George Smith

Rena Stokes

*Cora Tyson

Trustee Board

*Kenneth McClain, Pro-tem, Executive Committee Chair

*Ina Backman, Documents Committee Chair

Terrance Nelson, Transportation Committee Chair

David Nelson, Exterior Maintenance Committee Chair

*Ben Stevenson, Interior Maintenance Committee Chair

Willie Turner

James Allen, Jr.

Deaconess Board

Celeste Palmer

Stewardess Board

*Louvenia Cullar, Vice-Chair

Corrine Baldwin

Michele Brown

Essie  Bush

Lucretia Durden

Gail Jones

Betty Nelson

Alice Long-Owens

Inez Wright

Barbara Britton, Emeritus

Dicie Sanks, Emeritus

Ruth Thompson, Emeritus

Stewardship & Finance Commission

*Alma Melvin, Financial Secretary

*Ina F. Backman

*Ron Battles

*Jacqueline Bryant

J. Randy Johnson

Albert Manning

Barbara McClain, Treasurer

Karen Rowe

Rena Stokes

Annual Conference Delegate

Byron Cohen, Sr., Delegate

Ron Battles, Alternate Delegate

District Steward

Barbara Jackson, Delegate

Class Leaders Council

*Luetisia B. DeSue, President

*Alma Melvin, Transition Class

1.  Antoinette Nelson

2.  Barbara Jackson

3.  Kimberlynn Kemp

4.  *Alice Long-Owens

5.  Betty Nelson

6.  Lasheba Anderson

7.  Gail Jones

8.  Dwala Willis

9. Shirley Williams Collins

10. Joyce Ramsey

11. Nichol Sparrow

12.  Teddy Fleming, Sr

13. *Louvenia Cullar

14. Lucretia Durden

15. Tigenia Taylor

Youth 21- Kenosha Williams

Youth 22- Biblelette Anderson

Youth 23- Shannon Anderson

Youth 24- Aretha Valdez

Lay Organization

Kenneth McClain, President

Women’s Missionary Society

Carolyn Wright, President

*Meshon T. Rawls, Consultant

Young People’s Division:

Biblelette Andersonmon, Director

Rashida Haslem, President

Administrative Assistant

*Alice Long Owens

Bible Study

Rev. Ron Rawls, Adult

Children’s Church

Joann Johnson, Co-Coordinator

Carol Diawara, Co-coordinator

Church School

Byron Cohen, Superintendent

Community Engagement

Dwala Willis, Coordinator

Culinary Ministry

*Cora Tyson

Daughters of Sarah

Cerita Battles, Director

*Meshon T. Rawls, Advisor

Debutante Master Commission

Shannon Anderson, Commissioner

Evangelism

Theodore Fleming, Sr., Coordinator

Feeding the Hungry

James Allen, Jr, Coordinator

Green Thumb Ministry

Judith Seraphin, Coordinator

Health Ministry

Barbara Jackson

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Hospitality Committee

*Joan Johnson, Chairperson

Marriage Ministry

*Meshon Rawls, Coordinator

Media & Technology

Ina Backman, Video Recording Coordinator

Marquieta Elmore, Computer Video Coordinator

TBD, Sound System Coordinator

Ministerial Team

Rev. Titerian Fields, Sr., Assistant Pastor

Cerita Battles, Associate Minister DOS, YPD & WMS Oversight

Byron Cohen, Exhorter

Katajh Kemp, Licentiate

Rev. Arthur Williams, Minister of Music

Dr. Keeyana Singleton, Evangelist

Music Ministry

*Rev. Arthur Williams, Minister of Music

*Jamahl Rawls, Lead Musician

Doug Carn, Organist

TBD, Drums

*TBD , Adult Choir Director

*Rev. Arthur William, Male Chorus Director.

Barbara McClain, Youth Choir Director

June Lester, Praise Team Director

Thomas Bryant III, Male Chorus President

TBD, Youth Choir President

TBD, Adult Choir President

New Disciples Class

*Alma Melvin

Praise Team Dance Ministry

TBD, Coordinator

Public Relations

Molly Hans, Coordinator

Singles Ministry

TBD, Coordinator

Sons of Allen

Byron Cohen, President

SPEAR

Kenosha Williams, Coordinator

Street Light Program

 *James Allen Jr, Coordinator

Transportation Ministry

*Ronald Battles, Coordinator

Usher Board

Ben Stevenson, Coordinator

Young Adult Ministry

TBD

Youth Leadership Council

*Joann Johnson, Coordinator